Pendrive Kingston DT 111 16 GB – opinia, recenzja

Jako iż mój stary i już wysłużony Kingston 4 GB przestał mi wystarczać, toteż postanowiłem nabyć coś nowszego, świeższego, bardziej pojemnego a przede wszystkim szybszego. Uznałem, że 16 GB zadowoli mnie w zupełności, bo pozwoli to na przeniesienie filmu w HD, jakiejś gry, czy większej ilości mniejszych plików, Kupując sprzęt komputerowy należy kierować się jego ceną, parametrami, ale przede wszystkim opinią innych użytkowników. Niestety ja nie zwróciłem uwagi na to ostatnie i zarazem najważniejsze. Mój wybór padł na Kingstona DT 111 o pojemności 16 gigabatów. Opis produktu wydawał się być przekonujący. Prędkość zapisu w granicach 25 MB/s., odczyt 70 MB/s. Bardzo zależało mi na penku, który będzie szybko zapisywał dane, gdyż odczyt był już dla mnie mniej ważny. Już po pierwszych próbach wiedziałem, że tak różowo jak w reklamie nie będzie. Pendrive działa pod USB 2.0 jak i 3.0. Na zdrowy rozum na nowszym typie USB powinno chodzić znacznie szybciej. Nie do końca… . Przedstawiam parametry testu zrobione programem HD Tune.

Benchmark przeprowadzony programem HD Tune na wejściu USB 2.0.
Benchmark przeprowadzony programem HD Tune na wejściu USB 2.0.

Średni odczyt danych oscyluje w granicach 37 MB/s. Nie jest źle, a powiedziałbym nawet, że jest to całkiem dobry wynik.

Z odczytem na USB 3.0 było znacznie lepiej.

Benchmark przeprowadzony programem HD Tune na wejściu USB 3.0.
Benchmark przeprowadzony programem HD Tune na wejściu USB 3.0.

Szybkość odczytu danych jest tutaj dwukrotnie większa, niż w przypadku USB 2.0. Niestety z zapisem danych już nie jest tak fajnie. Jest tragicznie. Przeprowadzając już własnoręcznie testy wyniki wyszły mi następujące:

Plik o wadze równego 1 gigabajta (1024 megabajtów), wcześniej zdefragmentowany, ze zdefragmentowanej partycji, zacząłem kopiować na obiekt testów, czyli mojego pendrive’a.

  • 3 minuty i 15 sekund zajęło wrzucenie pliku 1 GB przez USB 3.0, co daje średnią szybkość 5,25 MB/s.
  • 0 minut i 14 sekund zajął odczyt pliku 1 GB przez USB 3.0, co daje średnią szybkość 73,17 MB/s.
  • 3 minuty 17 zajęło wrzucenie pliku 1 GB przez USB 2.0, co daje średnią szybkość 5,19 MB/s.
  • 0 minut i 27 sekund zajął odczyt pliku 1 GB przez USB 2.0, co daje średnią szybkość 37,92 MB/s.

Wyniki pokazują, że zapis danych poprzez USB 2.0 jak i USB 3.0 jest praktycznie taki sam. Znaczna różnica jest jednak w odczycie danych.

Jestem bardzo zawiedziony tym zakupem i z pewnością zdecydowałbym się na coś innego, gdybym miał możliwość zwrotu produktu. DataTraveler 111 jest szybki tylko w odczycie, bo w zapisie to już z niego istny ślimak…