Ustawianie trybu zgodności AHCI na dysku SSD i wyciskanie z niego siódmych potów

Dyski SSD powoli stają się rzeczą podstawową w nowych komputerach. Powód tego jest oczywisty – wydajność i szybkość działania systemu wzrastają niebotycznie, przez co praca na jednostce staje się znacznie, znacznie przyjemniejsza. Mój wybór padł na Samsunga 840 EVO o pojemności 120 gigabitów (111 gigabajtów). Mimo dostarczonego przez producentra narzędzia umożliwiającego przeniesienie systemu ze starego dysku HDD na SSD, zdecydowałem się na czystą instalację systemu.

Wynik Samsunga 840 EVO 120 GB przy wyłączonym trybie AHCI.
Wynik Samsunga 840 EVO 120 GB
przy wyłączonym trybie AHCI.

Pakowanie starych śmieci na nowy dysk mija się z celem, lepiej zgrać to, co potrzebne i postawić świeży system.

Już po zamontowaniu dysku i wstępnej konfiguracji, szybkość działania systemu powalała, chociaż to słowo i tak nie oddaje w pełni szybkości działania komputera. To istna przesiadka z Poloneza, do BMW M3. Wyniki, jakie uzyskałem podczas próby szybkości jego działania, znajdują się w okienku po lewej stronie. 393 / 399 to prędkość odpowiednio odczytu / zapisu danych. Niby szybko, ale jednak nie na tyle szybko, ile osiągali inni…

Kluczem do zwiększenia wydajności okazała się zmiana trybu zgodności z IDE do AHCI. Jak bardzo zwiększyła się wydajność dysku? Spójrz na obrazek na prawo…

Wynik Samsunga 840 EVO 120 GB przy włączonym trybie AHCI.
Wynik Samsunga 840 EVO 120 GB
przy włączonym trybie AHCI.

Szybciej, prawda? Widać to nie tylko po cyferkach wyświetlonych w programie do sprawdzenia szybkości dysku, ale już przy samym starcie systemu – zwyczajnie wciskasz przycisk POWER, ziewasz, lekko się przy tym przeciągając, a gdy zamykasz z powrotem usta, system z wyświetlonym na ekranie pulpitem jest już gotów do pracy.

Nie obeszło się jednak bez problemów. Miałem problem z włączeniem Trybu AHCI w BIOS-ie. Komputer podczas startu, przy pojawieniu się planszy ładowania Windows, zwyczajnie się wieszał, po czym samoczynnie restartował. Jest to dosyć częsty problem na komputerach z zainstalowanym już systemem, ale również dosyć łatwo jest to naprawić. Tak było w moim przypadku, gdyż zainstalowałem świeży system, ale trybu zgodności przed instalacją już nie zmieniłem – chociaż właściwie powinienem. Trzeba było to obejść na skróty. W jaki sposób?

ZMIANA TRYBU ZGODNOŚCI NA AHCI NA DYSKU Z ZAINSTALOWANYM SYSTEMEM

Używam 64-bitowego systemu Windows 7 Professional i na jego przykładzie pokażę, jak zmienić tryb zgodności z IDE na AHCI. Dodam, że płyta główna, jakiej używam, to ASRock P67 Pro3.

 1. Klikamy w przycisk Start.
 2. Wpisujemy „uruchom”.
 3. W okienku „uruchom” wpisujemy „regedit”.
 4. Z rozwijanej listy kluczy rejestru przechodzimy do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci
 5. W wyświetlonej prawej części okienka klikamy PPM na wartość „Start”.
 6. Z wyświetlonego menu wybieramy „Modyfikuj…”.
 7. W polu „Dane wartości” zmieniamy cyfrę 3 na 0, po czym wciskamy „OK”.
 8. Uruchamiamy ponownie komputer, przy starcie wchodząc do BIOS-u (F2 lub Del przy planszy startowej BIOS-u).
 9. Wchodzimy w zakładkę „Advanced”.
 10. Z menu wybieramy „Storage Configuration”.
 11. „SATA Mode” zmieniamy z „IDE Mode” na „AHCI Mode”.
 12. Wychodzimy z biosu, wcześniej zapisując dokonane zmiany.

Po wykonaniu tych czynności wszystko powinno pachnieć superszybkim systemem operacyjnym, opartym na dysku SSD.

Smacznego : ).

P.S. Na koniec krótki filmik pokazujący jak szybko startuje mój system na procesorze Intel Core i5 2500K 3,3 GHz podkręconym do 4,3 GHz + Samsung 840 EVO 120 GB. (Jakość podglądowa).