Pajarito Organica – 100% natury prosto z Paragwaju

Pajarito jest paragwajskim producentem yerba mate, której charakterystyczny smak jest znany chyba każdemu siorbaczowi. Bardzo dymny, mocny aromat sprawia, że nie można pomylić tej marki z żadną inną. Wiadomo, że ostrokrzewowi paragwajskiemu przypisuje się wiele dobroczynnych dla zdrowia działań. A jeśli już o zdrowiu mowa, to ostatnimi czasy można zauważyć ogólne, większe zainteresowanie produktami organicznymi, czyli najprościej mówiąc – pełną gębą naturalnymi, bez sztucznych nawozów, czy genetycznych modyfikacji, które mogą w przełożyć się na zmianę właściwości rośliny, czy ten wpłynąć na smak.

Pole uprawne organicznej Yerba Mate Pajarito
Pole uprawne organicznej Yerba Mate Pajarito

Również mówiąc o yerba mate można spotkać odmiany właśnie takie wydarte naturze, najbardziej naturalne. Moją uwagę przykuło ostatnio Pajarito Orgánica. Prosto z Paragwaju, praktycznie prosto z dżungli. Niestety, nie można znaleźć zbyt wielu informacji o produkcji tej yerby w języku polskim, więc postanowiłem zapytać bezpośrednio u źródła – u paragwajskiego producenta. Mój hiszpański nie jest zbyt dobry, a jednocześnie nie byłem pewien, czy język angielski będzie dla odbiorcy w pełni zrozumiały. Mam znajomą w Ekwadorze, która chętnie zgodziła się przetłumaczyć moją wiadomość z angielskiego na hiszpański. W ten sposób pewien tego, że moja wiadomość zostanie w pełni zrozumiana, wysłałem e-mail do Paragwaju.

Poprosiłem o informacje na temat procesu produkcji. Poza faktem, że nie stosuje się sztucznych nawozów, interesował mnie fakt, w jakich warunkach rosną krzewy ostrokrzewu paragwajskiego, z którego wystwarza się wersję organiczną Pajarito. Na odpowiedź nie musiałem długo czekać. Dzień później otrzymałem odpowiedź od pani Mirian Raatz de Soley. Nie była to lakoniczna odpowiedź, byle klient się odczepił, lecz zawarła wszystkie ważne dla mnie informacje.

Jak uprawiana jest organiczna mate?

Ostrokrzew paragwajskie używany do produkcji wersji organicznej Pajarito jest uprawiany, a właściwie rośnie sobie w rodzimych lasach.

Parcela z krzewami Yerba Mate
Parcela z krzewami Yerba Mate

Nie kłóci się to w żaden sposób z niszczeniem środowiska i tamtejszych lasów, ponieważ krzewy rosną pomiędzy drzewami, czy też na polanach, gdzie jest dostatecznie dużo światła słonecznego, koniecznego do prawidłowego wzrostu rośliny. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiednia ilość światła ma znaczący wpływ na rozwój listowia, które jest przecież tak ważne i właściwie najważniejsze w tej roślinie. Oczywiście nie są używane żadne środki chemiczne, ani do ochrony roślin, ani do wspomagania wzrostu. Jedynym nawozem jest nawóz naturalny, pozyskiwany z roślin, które dostarczają do gleby związki azotu. Niektóre z nawozów posiadają nawet własne certyfikaty.

Taki sposób uprawy ostrokrzewu sprawia, że nie tylko jest od zdrowszy, ale i ma nieco inny smak od tradycyjnej yerby produkowanej przez tego samego producenta.

Jak wygląda proces suszenia zebranych liści?

Uprawa rośliny to jedno, mnie dodatkowo ciekawiło, jak wygląda dalszy proces produkcji zebranych już liści. Czy diametralnie różni się on od zwykłej wersji? Otóż proces suszenia liści jest identyczny w wersji organicznej, jak i w wersji tradycyjnej.

Krzewy Yerba Mate wśród drzew w lesie
Krzewy Yerba Mate wśród drzew w lesie

Nie ma żadnych specjalnych dodatków, czy tajników suszenia. Dowiedziałem się, że nie używa się pierwszego lepszego drewna do ogrzewania liści, lecz jest to w mniejszym, lub większym stopniu „dopuszczone” drewno, cokolwiek miałoby się kryć pod tym słowem. Ważnym elementem jest, aby nie mieszkać partii liści zebranych w rożnych porach roku. Leżakowanie odbywa się w specjalnych zbiornikach, gdzie również liście podzielone są na partie, nie miesza się ich. Wszystko trwa od 18 do 20 miesięcy w celu uzyskania lepszego smaku, aromatu i koloru gotowego już suszu.

Tak więc powstaje organiczna wersja Pajarito. Krótko mówiąc – zero chemii i naturalne plantacje – to klucz do sukcesu.

Oficjalnym dystrybutorem Pajarito w Polsce jest sklep internetowy www.yerbamate.com.pl. Zostałem o tym poinformowany przez producenta, więc kupując tam mamy pewność, że dostaniemy to, czego oczekujemy.

Podziękować tutaj chciałem również mojej znajomej, która pomogła mi w tłumaczeniu, jak i pani Mirian, która była bardzo pomocna w udzieleniu mi informacji, a także dostarczyła zdjęcia, które można obejrzeć w tym wpisie.