Darmowy 1 Terabajt miejsca na Dysku Google

Tabela punktów
Tabela punktów

Mapy Google to jedna z podstawowych aplikacji, z jakich korzystam na swoim smartfonie. Jest to też priorytetowy serwis, za pomocą którego szybko i łatwo można znaleźć interesujące nas miejsce, czy też wizualnie się z nim zapoznać za pomocą funkcji Street View. Aby jednak baza danych była aktualna, nie wystarczy grono moderatorów Google i same zdjęcia satelitarne. Potrzeba wolontariuszy, którzy sami będą dodawać nowe miejsca, poprawiać nieaktualne, bądź błędnie umieszczone, a także usuwać te zdublowane, czy błędne. Google wyciąga pomocną dłoń w stronę internautów, jednak dłoń ta nie jest pusta. Wystarczy trochę inicjatywy, aby otrzymać nawet 1 terabajt darmowego miejsca na Dysku Google.

Proste? Właściwie tak. Za każdą dokonaną zmianę w Mapach otrzymujemy 1 punkt. Te zmiany obejmują:

 • wyrażanie opinii na temat danego miejsca (komentarz, czy się podoba, czy nie)
 • dodanie zdjęć (zdjęcia samego miejsca; produktów, jakie są serwowane; drogę dojazdową, jeśli przykładowo miejsce jest ukryte w sieni i ciężko je znaleźć)
 • odpowiedzi na pytania (aplikacja zadaje pytania odnośnie miejsca, w którym byliśmy, które oceniliśmy, czy na temat którego wyraziliśmy jakąś opinię. Są to pytania w stylu „Czy warto tam zjeść kolację?”, lub „Czy miejsce posiada parking dla niepełnosprawnych?”)
 • dodanie miejsc (jeśli czegoś nie ma na mapie, dodajemy)
 • edytowanie miejsc (błędnie umieszczony znacznik, źle podane godziny otwarcia, błędny adres, błędna nazwa itp.)

Tabela punktów wygląda następująco:

 1. Poziom 1: 0-4 punkty – Czytaj nasz comiesięczny newsletter, by mieć stały dostęp do ciekawych informacji. Uczestnicz w warsztatach i Hangoutach organizowanych przez Google. Bierz udział w specjalnych konkursach dla Lokalnych przewodników (w wybranych krajach)
 2. Poziom 2: od 5 punktów – Uzyskaj wcześniejszy dostęp do nowych usług i funkcji Google. Promuj własne spotkania w kalendarzu Lokalnych przewodników
 3. Poziom 3: od 50 punktów – Wyróżnij się w Mapach Google dzięki statusowi Lokalnego przewodnika. Nawiąż kontakt z Lokalnymi przewodnikami w naszej wyjątkowej społeczności Google+Zostań moderatorem społeczności Lokalnych przewodników. Korzystaj ze szkoleń i promocji oferowanych przez nieoficjalne społeczności. Otrzymuj zaproszenia na wydarzenia Google (w wybranych miastach)
 4. Poziom 4: od 200 punktów  Zyskaj na dwa lata 1 TB bezpłatnego miejsca na Dysku Google. Korzystaj z możliwości zaprezentowania się w naszych oficjalnych kanałach online: Google+FacebookTwitter i inne. Otrzymuj coroczny prezent* w podziękowaniu za swój wkład w rozwijanie Map Google
 5. Poziom 5: od 500 punktów – Testuj nowe usługi Google przed ich oficjalnym wprowadzeniem. Zgłoś swój udział w zjeździe Lokalnych przewodników na poziomie 5.
  * Gdy jest to dozwolone.

Każdy poziom przewodnika, który zyskujemy zdobywając punkty skutkuje kolejnymi nagrodami. Szczerze mówiąc mnie interesowało tylko powiększone miejsce w chmurze Google, reszta to już zbędne bajery.

Muszę przyznać, że sporo czasu zajęło mi wbicie czwartego poziomu.darmowe miejsc e Sporo się najeździłem po najbliższej okolicy, robiąc zdjęcia, poprawiając źle umieszczone znaczniki zdjęć, dodając nowe miejsca, których jeszcze na Mapach nie było, sprawdzając godziny otwarcia. Koniec końców się opłaciło. 1 terabajt miejsca na dwa lata. To wystarczająca pojemność na zbiory zdjęć, czy innych rzeczy, których ciężko byłoby mi przeżyć stratę. Jak to stare prasłowiańskie przysłowie mówi, „Ludzie dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy robić je będą”.

Mam nadzieję, że taka zachęta przełoży się na znaczną aktualizację baz Map Google. Osobiście dziwi mnie, że właściciele nawet małych interesów nie dodają swojej firmy, bo z doświadczenia wiem, że poprawne dodanie miejsca z odpowiednim uwzględnieniem kategorii może przełożyć się na znaczny wzrost obrotów. Zachęcam również was do chociaż symbolicznego wkładu w rozwój tego serwisu. Razem można więcej.