Jak podłączyłem Dualshock 4 przez bluetooth do komputera

Jakiś czas temu Steam wprowadził pełne wsparcie dla kontrolera Playstation 4 – Dualshocka 4 na swojej platformie. To świetna okazja do przeniesienia się z konsoli na komputer dla osób, którym 30 klatek na sekundę zwyczajnie nie wystarcza.

Adapter Dualshock 4
Oficjalny adapter Dualshock 4

Sony wprowadziło do oferty adapter bluetooth, dzięki któremu można bezproblemowo(?) podłączyć kontroler z ich najnowszej konsoli do pecenta. Krążące po internecie opinie mówią jednak, że sporo z nim problemów technicznych. Nie zawsze łączy, nie zawsze znajduje kontroler. Nie miałem, więc nie będę robił wywodów. Niepodważalnym argumentem przeciw zakupowi jest natomiast cena. 99 zł za adapter bluetooth to krocie. Co, gdyby jednak użyć zwykłego adaptera bluetooth? Ja tak zrobiłem. Poszperałem po różnych forach i znalazłem wzmianki, że takie połączenie działa. Kupiłem więc taki najtańszy. No może nie najtańszy z najtańszych, bo podobno adapter koniecznie musi posiadać bluetooth w standardzie 4.1. Różnica między tańszym standardem 2.1 a droższym 4.1 jest naprawdę niewielka, dlatego nie kombinowałem jeszcze bardziej. Nie spieszyło mi się wybitnie, więc kupiłem taki adapter na Aliexpress. Darmowa przesyłka trwała około miesiąca, a sam adapter kosztował 7 złotych i 25 groszy. Pewnie gdyby poszukać lepiej, to dałoby się znaleźć trochę taniej. A teraz najważniejsze.

TESTY

Podłączyłem, komputer wykrył urządzenie i zainstalował niezbędne sterowniki. Parowanie kontrolera, odpalenie Steama i działa! Wszystko działa dokładnie tak, jak powinno. W tej chwili zaoszczędziłem ponad 90 złotych. Gdyby ktoś miał problemy, poniżej załączam poradnik, jak podłączyć Dualshock 4 do komputera:

Adapter bluetooth z Chin. Działa bezproblemowo.
Adapter bluetooth z Chin. Działa bezproblemowo.
  1. Wepnij adapter bluetooth do gniazda USB i poczekaj, aż system zainstaluje niezbędne sterowniki.
  2. Otwórz Panel sterowania -> Sprzęt i dźwięk -> Dodaj urządzenie z obsługą funkcji Bluetooth.
  3. Otworzy się okienko. W tym momencie na kontrolerze jednocześnie wciśnij i przytrzymaj przycisk Share + przycisk PS.
  4. Po chwili dioda na DS4 zacznie migać. W tym momencie w otwartym wcześniej okienku na komputerze pojawi się kontroler. Dodaj go.

I to właściwie tyle. Steam powinien automatycznie wykryć nowy sprzęt i bezproblemowo z nim zacząć współpracować.

 

Gdybyś zastanawiał się jak wyłączyć DS4 – przytrzymanie przycisku PS przez około 10 sekund załatwia sprawę.