Świerzb u psa to przypadłość zdrowotna, która negatywnie wpływa na komfort życia zwierzęcia. Pasożytem wywołującym świerzb jest świerzbowiec drążący, który rozmnaża się na powierzchni skóry psa, po czym przedostaje się do naskórka. Do zakażenia może dojść na wiele sposobów, a sytuacją sprzyjającą temu jest kontakt z żywym lub martwym lisem, chorymi psami lub bezdomnymi zwierzętami.

Świerzb u psa objawy

Zakażenie świerzbowcem daje wyraźne objawy patologiczne. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o zakażeniu jest występowanie rumienia oraz wykwitów skórnych. Na ciele zwierzęcia pojawiają się swędzące grudki, rany i stany zapalne skóry. Świerzbowiec lokalizuje się najczęściej na słabo owłosionych miejscach na skórze i szybko obejmują zdrowe obszary. W przypadku wystąpienia u psa niepokojących objawów należy szybko skonsultować się z weterynarzem. Do czynników, które powinny od razu zwrócić uwagę właściciela psa należą: wydzielanie przykrego zapachu z otwartych ran, szybki spadek masy ciała, ogólne osłabienie organizmu psa.

Świerzbowiec u psa daje bardzo charakterystyczne objawy. Zazwyczaj są one związane z ciągłym i dającym dyskomfort swędzeniem. Do charakterystycznych objawów zatem należą mechaniczne uszkodzenia skóry, łysienie i otarcia, które powstają pod wpływem ciągłego drapania.