Samodzielne rozliczenie deklaracji zajmuje zaledwie kilka minut – nie musisz już, jak w poprzednich latach brać wolnego dnia w pracy po to, aby ustawić się w kolejkę do okienka w urzędzie skarbowym! Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak prawidłowo zrobić rozliczenie PIT, krok po kroku, a także jakie dokumenty musisz wcześniej przygotować, aby cała procedura przebiegła płynnie i sprawnie.

PIT 37 online – korzystaj z zaufanych platform Ministerstwa Finansów

Jeśli masz zamiar rozliczyć się przez Internet, powinieneś pamiętać, że przed rozpoczęciem logowania, potrzebne będą Ci numery PESEL, zarówno niezbędny jest Twój numer, jak i dzieci ( jeśli je masz i będziesz korzystał z ulg ) oraz Twojego współmałżonka. Jeżeli chcesz w swojej deklaracji uwzględnić inne ulgi, przyszykuj znacznie wcześniej niezbędne rachunki, na przykład te, które uprawniają Cię do wykorzystania ulgi na Internet. Kiedy już wszystkie dokumenty masz w komplecie, możesz przystąpić do logowania. A oto, co należy zrobić:

  1. Wejdź na stronę Ministerstwa Finansów – platforma ta służy do bezpłatnego, samodzielnego rozliczania z urzędem skarbowym.
  2. Kliknij w zakładkę ,, podatki.gov.pl ”.
  3. Zaloguj się wpisując swój numer PESEL lub NIP oraz kwotę dochodu.
  4. Kiedy poprawnie się zalogujesz, być może na ekranie pojawią się informacje odnośnie Twojej zeszłorocznej deklaracji, jeśli również w poprzednim roku korzystałeś z tej darmowej i zaufanej platformy.
  5. Jeśli wyświetlają Ci się dane z zeszłego roku, Twoim zadaniem jest jedynie sprawdzenie, czy wszystko się zgadza oraz ewentualne wprowadzenie korekty. Nie zapomnij o przysługujących Ci ulgach. Gotową deklarację wyślij, klikając w odpowiednie okno.
  6.  Jeśli dopiero po raz pierwszy rozliczasz się z urzędem skarbowym przy pomocy Internetu, wypełnij starannie swój PIT 37 online – zwróć uwagę na poprawność numeru konta, PESELE dzieci i współmałżonka. Po wpisaniu wszystkich kwot i danych, sprawdź swój PIT. Jeśli coś nie zgadza się ze stanem faktycznym, anuluj druk i przystąp do ponownego wypełniania.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy dostaniesz zwrot podatku, musisz wiedzieć, że gdybyś złożył go w formie papierowej, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, na pieniądze z urzędu skarbowego czekałbyś około trzy miesiące. Gdy rozliczasz się przez Internet, urząd skarbowy ma 45 dni od momentu wysłania przez Ciebie deklaracji na to, aby zwrócić Ci podatek na wskazany numer rachunku bankowego. W niektórych przypadkach zdarza się, że deklaracja jest rozliczana błyskawicznie i już po upływie tygodnia dostaniesz przelew. Aby sprawdzić, czy Twoje rozliczenie PIT zostało prawidłowo wysłane, wejdź na swoim profilu w zakładkę ,, moje dokumenty “, sprawdzisz tam, kiedy deklaracja będzie rozliczona oraz jeśli nie pamiętasz daty, kiedy ją wysłałeś, system pokaże Ci datę.

rozliczenie pit

PIT 36 online – czy rozliczę równie łatwo?

PIT 36 jest przeznaczony dla osób, które w danym roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. PIT, o którym mowa jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy:

  • płacą 19% podatek liniowy ( PIT 36L );
  • płacą podatek 17%, a nadwyżka dochodu powyżej 85.528 zł jest opodatkowana według stawki 32%;
  • wszyscy ci, którzy choćby część przychodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika;
  • w ciągu roku podatkowego, lub pod koniec roku podatkowego zobowiązani są do samodzielnego obliczenia zaliczki na podatek, wartość podatku do zapłaty i wpłacić te kwoty do urzędu skarbowego, a ich wynagrodzenia nie podlegają ujęciu na PIT 36;

PIT, o którym mowa również rozliczysz logując się na platformę Ministerstwa Finansów a jeśli masz wszystkie dokumenty w komplecie, wypełnianie rubryk i sprawdzenie ich nie zajmuje również dużo czasu, podobnie jak wtedy, gdy rozliczamy PIT 37.