Każdy katolik wie czym są pieśni, co znaczy to określenie. Jednak gdy pada bardziej skomplikowane stwierdzenie zapewne spora część osób zastanawia się, co to w ogóle jest. A wiec zacznijmy. Pieśni eucharystyczne są śpiewane w różnych okolicznościach, zwłaszcza w czasie adoracji czy udzielania Komunii Świętej, jak kiedyś usłyszałam z ust pewnego księdza: kiedy Bóg jest blisko i Jemu samemu należy się chwała, uwielbienie.
Przez te utwory wierni uwielbiają Pana, a także są manifestacją żywej wiary w prawdziwą obecność Chrystusa.

 
W śpiewnikach można znaleźć wiele pieśni znanych i mniej znanych, można wyliczać ogromne ilości, m. in. W Sakramencie utajony, Duszo Chrystusowa, Idzie, idzie Bóg prawdziwy, U drzwi Twoich stoję Panie, Jeden chleb, Jezusowi cześć i chwała, Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament.
Podczas Eucharystii wyznajemy naszą wiarę w Boga, Jego prawdziwą obecność pod postacią chleba i wina, oddajemy Jemu chwałę oraz bardzo dziękujemy za otrzymane łaski i prosimy o przebaczenie naszych grzechów. Pieśni eucharystyczne wyrażają zjednoczenie z Chrystusem, który oddał na krzyżu za nas swoje życie.