Czas epidemii koronawirusa bez wątpienia stanowił spore wyzwanie. Dla najmłodszych, którzy szczególnie potrzebują kontaktu z rówieśnikami, zachowanie społecznego dystansu było bardzo trudne. W czasie epidemii szczególnie ważne jest dbanie o higienę. Wróciły zajęcia stacjonarne. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Wskazówki MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, by uczniowie często myli ręce, nie dotykali oczu, ust i nosa, a także spożywali wyłącznie swoje jedzenie i picie. w przypadku złego samopoczucia powinni poinformować o tym fakcie rodziców. Jeśli dziecko ma kaszel lub gorączkę, lepiej, by zostało w domu. Zalecenia właściwie się nie zmieniły, są takie jak na początku pandemii.

Niezbędne przedmioty

Oprócz standardowego wyposażenia w postaci zeszytów, książek i przyborów piśmienniczych przydadzą się chusteczki higieniczne oraz środki dezynfekujące. Oczywiście nie chodzi o to, by wypakować nimi cały plecak, po prostu ważne jest, by dziecko miało je i z nich korzystało.

Gdy nie ma stołówki

Nie wszystkie szkoły wróciły do wydawania posiłków w szkolnej stołówce. Ze względu na trudności z dostosowaniem się do norm, choćby związanych z utrzymaniem dystansu społecznego, szkoły często nie mogą spełnić tych wymagań. Jak przygotować dziecku drugie śniadanie? Zadbajmy o to, by było ono zdrowe. Ważne, by posiłek był odpowiednio syty, ponieważ musi dostarczyć dziecku energii. Wybierajmy składniki, które dziecko lubi. Wtedy kanapka będzie bardziej atrakcyjna niż drożdzówka czy batoniki. Do picia najlepiej nadaje się zwykła woda lub sok owocowy. Unikajmy napojów słodzonych i gazowanych. Warto spakować go do śniadaniowego pudełka, dzięki czemu nie zgniecie się i zachowa świeżość.

Dobre nawyki

Zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego, częste dezynfekowanie i mycie rąk oraz unikanie dotykania oczu to podstawa, jeśli chcemy uniknąć rozwoju epidemii. Pamiętajmy również o obowiązku zasłaniania ust i nosa, nośmy na twarzy maseczkę.

Zwracajmy uwagę na uczucia

Dzieci lubią się bawić ze sobą. Nie rozumieją jeszcze restrykcji, które są konieczne dla dobra społeczeństwa. Tłumaczmy, dlaczego musimy tak bardzo dbać o higienę i bądźmy dla pociech dobrym przykładem. Dziecko, które widzi, że rodzice nie noszą maseczki, również będzie ją ściągać.

A jeśli wrócimy na zdalne?

Dzieci wróciły do szkół. Dla tych, które zaczęły naukę w szkole zdalnie, a teraz przychodzą normalnie do szkoły, na początku będzie trudno przyzwyczaić się do specyfiki szkoły. Dziecko powinno sobie zdawać sprawę, że powrót na zajęcia zdalne jest możliwym scenariuszem. Dla wielu dzieci izolacja od rówieśników i nauczyciela stanowi trudną sytuację. W trakcie pandemii znacząco pogorszył się stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jednocześnie system wsparcia psychologicznego w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. O ile higiena jest bardzo ważna, kwestia otoczenia dzieci wsparciem również wymaga od rodziców i wychowawców empatycznego podejścia.

Więcej na https://kpmw.pl/edukacja