Młodzi ludzie marzą często o oszałamiających karierach i dużych pieniądzach. W świecie nieustannej rywalizacji, wygrywają najlepsi z najlepszych. Chcemy wiedzieć jak nie być przeciętnym wśród masy przeciętniaków i jak zdobyć zawodowe szczyty.

 

Kiedy nie wiemy jak się wyróżniać na rynku pracy, musimy przyjrzeć się swojemu doświadczeniu. Skromne doświadczenie zawodowe działa na naszą niekorzyść. Dlatego już podczas studiów należy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do szlifowania umiejętności. Nie powinniśmy na początku stawiać zbyt dużych wymagań finansowych, ponieważ praktyka jest tu priorytetem. Obserwujmy współpracowników i kierownictwo, by zobaczyć, jakie cechy i umiejętności sprawiły, że dana osoba zajmuje konkretne miejsce w hierarchii. Umiejętność obserwacji i uczenia się od najlepszych jest tu kluczowa. Gdy jesteśmy młodzi i nie wiemy jak nie być przeciętnym, możemy pójść drogą, którą ktoś już z powodzeniem przeszedł. Nie gwarantuje to zwycięstwa, ale może nas wiele nauczyć, również za pomocą analizy cudzych potknięć.

 

Żeby wiedzieć jak się wyróżniać na rynku pracy, powinniśmy też przeanalizować swoją osobowość. Zbytnia ugodowość, ale też i nadmierne popadanie w konflikty nie ułatwią nam współpracy z innymi.
Przeciętność nie musi być zła. Większość ludzi wykonuje przeciętną pracę i żyje w miarę dostatnio. Jeśli jednak nie chcemy być jak wszyscy i myślimy o tym jak nie być przeciętnym, możemy znaleźć własną niszę zawodową. Wąska specjalizacja może gwarantować sukces i być niezwykle pożądana na rynku zatrudnienia. Dzisiaj nie wystarczy znajomość nawet pięciu języków obcych, by się wybić. Niecodzienne umiejętności i wiedza skierowana na wąski temat, będzie odpowiedzią na pytanie jak się wyróżnić na rynku pracy.