Nakaz zapłaty wcale nie musi oznaczać kłopotów finansowych. Wszystko zależy od tego, czy nakaz zapłaty wydany został zgodnie ze stanem faktycznym, czy jednak osoba walczącą o pieniądze nieco rozmija się z prawdą. A to nie jedyna okoliczność, w ramach której sprzeciw od nakazu zapłaty pozwany powinien złożyć, jak najszybciej. Dzięki temu sądowy nakaz zapłaty może stracić jakąkolwiek ważność i w ten sposób unikniesz wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Żeby to zrobić, musisz wiedzieć, jak napisać sprzeciw do sądu. Przyda Ci się również wiedza z zakresów, takich jak termin złożenia sprzeciwu, czy procedury sądowe następujące w przypadku sprzeciwu od nakazu zapłaty. Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym poradniku. Zapraszamy!

5 rzeczy, które musisz umieścić w sprzeciwie od nakazu zapłaty

Niezależnie, czy chcesz napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, dokument niezbędny w postępowaniu upominawczym, czy jakikolwiek dokument sądowy. Zawsze musisz pamiętać, żeby zrobić to zgodnie z sądowymi wzorami. W przeciwnym razie Twój sprzeciw od nakazu zapłaty nie będzie miał żadnej mocy prawnej. Możesz tego uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zastosujesz 5 poniższych wskazówek dotyczących tworzenia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Pierwsza niezbędna rzecz to nagłówek, w którym powinieneś zawrzeć informacje o sądzie, stronach sprawy oraz sygnaturze akt sprawy. Drugi element to wstęp. Zamieść w nim krótki tytuł dokumentu, czyli “Sprzeciw od nakazu zapłaty”. Pamiętaj jeszcze, żeby wskazać we wstępie, że stworzony przez Ciebie sprzeciw jest dokumentem procesowym. Teraz przyszła pora na najtrudniejszą część sprzeciwu. To uzasadnienie, w którym musisz przedstawić odpowiednie argumenty mające przedstawiać zasadność Twojego sprzeciwu.

Przy tworzeniu uzasadnienia musisz skupić się przede wszystkim na 3 rzeczach. Twoje argumenty powinny być precyzyjne, konkretne i muszą mieć oparcie w prawie. Jeśli stworzysz uzasadnienie zgodnie z tymi 3 zasadami, to znacznie zwiększysz swoją szansę na zwycięstwo. Pomoże Ci w tym również prawidłowe sformułowanie przedostatniego ostatniego elementu sprzeciwu, czyli podsumowania. Najlepiej będzie, jeśli stworzysz je na podstawie 3 elementów.

W podsumowaniu krótko streść argumenty zawarte w uzasadnieniu, zawnioskuj o uwzględnienie sprzeciwu i uchylenie nakazu zapłaty. To najprostszy sposób na sformułowanie skutecznego podsumowania. Teraz pozostało Ci jedynie podpisać sprzeciw. Możesz to zrobić Ty jako dłużnik bądź Twój pełnomocnik.

Kiedy wiesz już, jak napisać sprzeciw do sądu, możesz zapoznać się z kilkoma dodatkowymi wskazówkami. Dzięki nim zwiększysz skuteczność stworzonego dokumentu. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie stosować wykwintnego, prawnego języka. W niczym Ci to nie pomoże. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem przy złożeniu sprzeciwu będzie stosowanie prostego języka, który będzie precyzyjnie przedstawiał Twoje konkretne argumenty. Ta sama zasada dotyczy wspomnianych argumentów. Staraj się zachować spójność przy podawaniu poszczególnych części Twojego uzasadnienia. Przedstaw swoje argumenty w uporządkowany sposób, a znacznie zwiększysz swoje szanse na sukces.

Pamiętaj również, ze sprzeciw umożliwia Ci dołączenie dowodów bądź załączników, które są idealnym sposobem dobitne przedstawienie błędów Twojego przeciwnika. Z wnioskiem stworzonym zgodnie z powyższymi wskazówkami z łatwością uporasz się z otrzymanym nakazem zapłaty. Musisz jedynie dopilnować terminów oraz poszczególnych procedur sądowych.

Kiedy powinieneś złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego niezgodnie ze stanem faktycznym?

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty, to masz 14 dni na złożenie sprzeciwu. Koniecznie pamiętaj, żeby wyrobić się w terminie. W przeciwnym razie sąd może odrzucić Twój sprzeciw. W takiej sytuacji sąd może rozpocznie postępowanie na podstawie nakazu zapłaty. Wtedy będziesz zobowiązany do zapłaty kwoty z nakazu z uwzględnieniem odpowiednich odsetek oraz kosztów sądowych. Nie będzie już ważne, czy informacje zawarte w nakazie zapłaty są prawdziwe, czy może mijają się z prawdą. Nie będziesz już miał innego wyjścia, jak tylko pogodzić z koniecznością uregulowania wszystkich poszczególnych należności.

Pamiętaj, że wspomniane 2 tygodnie są odliczane w dniach kalendarzowych, a nie w dniach roboczych. Nie masz za dużo czasu, ale jeśli będziesz postępował zgodnie z poniższymi wskazówkami, to z pewnością zdążysz złożyć sprzeciw mający moc prawną w postępowaniu nakazowym.

Jak wygląda wniesienie sprzeciwu w przypadku nakazu zapłaty wydanego niezgodnie z prawdą?

Przy składaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty musisz pamiętać o przestrzeganiu konkretnych procedur. W przeciwnym razie Twój sprzeciw nie będzie miał mocy prawnej. Najważniejsza kwestia to złożenie odpowiedniego formularza sprzeciwu, który możesz pozyskać w sądzie bądź znaleźć na stronie internetowej sądu. To dokument, w którym zamieścisz opisane wyżej elementy. Dwie kolejne ważne kwestie to uiszczenie opłaty sądowej oraz zachowanie wspomnianego 14-dniowego terminu. Zachowaj te zasady, a z łatwością złożysz sprzeciw od nakazu zapłaty.

Podsumowanie

Od nakazu zapłaty do faktycznych konsekwencji prawnych i finansowych jest bardzo daleka droga. Jeśli udowodnisz, że nakaz jest bezpodstawny, to szybko ukrócisz całe postępowanie. Wystarczy, że złożysz sprzeciw od nakazu zapłaty zgodnie z zasadami opisanymi w dzisiejszym poradniku, a otrzymany nakaz zapłaty straci jakąkolwiek moc prawną (pod warunkiem, że faktycznie racja będzie po Twojej stronie). Sprawdź sam!