Temat delegowania pracowników do pracy za granicą lub ich zatrudniania na miejscu jest nadal żywo dyskutowany nie tylko w działach HR poszczególnych przedsiębiorstw. Kontakty biznesowe z Niemcami rozwijają się dynamicznie, coraz więcej przedsiębiorstw wchodzi w różny rodzaj współpracy. Decydując się jednak na nią, warto zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności formalnoprawnej i obowiązków na nas ciążących.

Delegowanie pracowników za granicę — co trzeba wiedzieć?

Szkolenia dla osób zatrudniony w działach kadr i księgowych firm delegujących pracowników za granicę cieszą się bardzo dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z ogromnej listy obowiązków, jakich dopełnić trzeba przy tego typu działaniach. Chodzi między innymi o:

  • obowiązek podatkowy na rynku zagranicznym w zakresie wynagrodzeń pracowników delegowanych,
  • przepisy opodatkowania pracowników najemnych,
  • przepisy dotyczące koordynacji ubezpieczeń społecznych.

To jednak tylko początek zobowiązań, które leżą po stronie pracodawcy, który musi postępować zgodnie z prawem polskim, zagranicznym, a także europejskim. Delegowanie pracowników, podróże służbowe reguluje szereg bardzo różnorodnych przepisów, z których trzeba umieć wyciągać praktyczne konsekwencje. Nie jest to zadanie proste. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na oddelegowanie na szkolenie dotyczące tych zagadnień kluczowych pracowników biur rachunkowych, księgowości, działów HR.

Szkolenie: delegowanie pracowników za granicę czy zatrudnianie ich na miejscu?

Szkolenie przede wszystkim pozwala się zapoznać z różnymi formami delegowania pracowników za granicę. Oprócz tradycyjnej delegacji i podróży służbowej istnieje jeszcze bowiem możliwość zatrudnienia ich bezpośrednio np. w Niemczech. Ze względu na różnego rodzaju rozwiązania prawne, wiele firm decyduje się na wybór tego rozwiązania. Warto jednak zapoznać się z konsekwencjami obu z nich i dokonać wyboru najbardziej optymalnego wykorzystania ich w praktyce. Znaczenie będą tutaj mieć tak aspekty prawne, jak i koszty zatrudnienia czy rozliczanie składników płac na odpowiednio skonstruowanych listach. Wiedza o aspektach prawnych i finansowy to jedno, a jej praktyczne konsekwencje to drugie. Szkolenie pomaga osobom decyzyjnym na podejmowanie decyzji najbardziej opłacalnej z punktu widzenia pracodawcy.

O czym pamiętać przy delegowaniu pracowników z Ukrainy?

Warto na koniec wspomnieć, że szczególnie uważni powinni być pracodawcy zatrudniający pracowników z Ukrainy, których zamierzają oddelegować do pracy w Niemczech. W tym przypadku sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana i wymaga spełnienia dodatkowych wymagań formalnych.